50 lat minęło…
Jubileusz Szkoły Podstawowej w Starym Kraszewie
10 czerwca 2022 r. społeczność Szkoły Podstawowej w Starym Kraszewie celebrowała pięćdziesięciolecie powstania nowego budynku. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą w intencji absolwentów, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły odprawił ks. Fabian Powała – proboszcz parafii Św. Klemensa w Klembowie. Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni udali się do siedziby szkoły w Kraszewie, gdzie kontynuowano obchody jubileuszu.
Na początku prowadzący uroczystość przywitali przybyłych gości m.in.: przedstawicieli władz lokalnych, wieloletnich pracowników, absolwentów, przyjaciół szkoły oraz rodziców. Następnie głos oddano uczniom, którzy zaprosili zgromadzonych w niezwykłą podróż po ścieżkach historii szkoły. Zaprezentowany rys historyczny podkreślił heroizm, zaangażowanie oraz jednośćmieszkańców Starego Kraszewa i Rasztowa, którzy mimo niesprzyjających okoliczności zadbali oorganizację nauczania w prywatnych domach, by ostatecznie w 1972 r. ukończyć budowę nowoczesnego obiektu szkolnego.
W dalszej części spotkania głos zabrali gospodarze wydarzenia: p. Agnieszka Szczapa Dyrektor Szkoły oraz p.Rafał Mathiak Wójt Gminy Klembów. Dyrektor w swym wstąpieniu podsumowała dotychczasowe osiągnięcia szkoły oraz wyraziła wdzięczność tym, którzy swoim zaangażowaniem, wytrwałą pracą przyczynili się do rozwoju placówki i jej dzisiejszych sukcesów. Szczególne słowa uznania skierowała do emerytowanych pracowników szkoły, dziękującza trud oraz poświęcenie włożone w wychowanie i wykształcenie wielu pokoleń uczniów. Niezwykle wzruszający moment stanowiło przywołanie postaci ŚP Zofii Kupisek, która w sposób szczególny zapisała się na kartach historii szkoły jako wieloletni dyrektor i inicjator budowy nowej siedziby.
Po części oficjalnej zaprezentowano montaż słowno – muzyczny „Pocztówka z PRL-u”w wykonaniuuczniów i przedszkolaków. Młodzi artyści zabrali zgromadzonych w sentymentalną podróż do lat 70. i 80. XX wieku. Poprzez znane melodie i taniec starano się oddać realia życia codziennego ówczesnych Polaków oraz przywołać najważniejsze wydarzenia kulturalne i historyczne. Występom scenicznym towarzyszyły różnorodne emocje i stany. Na scenie można było podziwiać euforię po zwycięstwie Orłów Górskiego czy wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Na moment wkradła się także szarość PRL-u, gdy z głośników wybrzmiał „Psalm stojących w kolejce”. PRL to nie tylko długie kolejki i puste sklepowe półki, lecz także czas imieninowych prywatek. Dlatego sceną zawładnęły najmłodsze dzieci i ich rodzice, prezentując widowiskową cza-czę i rock and rolla.
Po uroczystej akademii zaproszeni goście udali się na poczęstunek zorganizowany na łonie natury. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, które przechadzały się na kucyku, stoczyły bitwę na farby Holi i uczestniczyły w animacjach.
Przybyli na uroczystość goście zostali także zaproszeni do zwiedzania szkoły i obejrzenia przygotowanych na tę okoliczność sali pamięci oraz pracowni przedmiotowych. Ogromne zainteresowanie wzbudziła pracownia informatyczna, w której uczniowie prezentowali możliwości robotów Dash i Ozobotów. Wielu wzruszeń i radości dostarczało zwiedzającym także przeglądanie starych kronik, zdjęć koleżanek i kolegów z klasy oraz oglądanie filmów dokumentujących funkcjonowanie placówki na przestrzeni lat.
Uroczystości jubileuszowe stanowiły wspaniałą okazję do snucia refleksji i integracji społeczności lokalnej. Wierzymy, że panująca atmosfera i towarzyszące wydarzeniu emocje na długopozostaną w pamięci przybyłych.