3 października uczniowie klas 5-8 wyjechali na trzydniową wycieczkę edukacyjną na kielecczyznę. Pierwszy dzień wycieczki zaczęliśmy od zwiedzenia Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Zapoznaliśmy się z procesem powstawania wyrobów z porcelany, które wykonywane są ręcznie. Zwiedziliśmy wystawy starej porcelany oraz obrazów malowanych na porcelanie. Następnie podczas warsztatów plastycznych ulepiliśmy z masy porcelanowej różę. Niedługo potem wyruszyliśmy czerwonym szlakiem na Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Szczyt z krzyżem ma wysokość 613,4 m n.p.m. Po drodze na szczyt wędrując pośród Puszczy Jodłowej, mijaliśmy kapliczkę S. Żeromskiego, źródełko oraz kapliczkę św. Franciszka. Od kapliczki w górę, drogę na Łysicę zaczęły pokrywać strome kamienie. Po pokonaniu tej przeszkody w miarę szybko znaleźliśmy się na szczycie – zmęczeni, ale szczęśliwi, że zdobyliśmy go. Następnie udaliśmy się do Świętej Katarzyny. Tam zwiedziliśmy Muzeum Minerałów. Obejrzeliśmy piękno kryształów jako form doskonałych stworzonych przez naturę, Po bardzo intensywnym dniu, zmęczeni ale zadowoleni dojechaliśmy do miejsca zakwaterowania. Tam czekała na nas pyszna obiadokolacja.
Drugi dzień wycieczki był również bardzo intensywny. Po śniadaniu wyruszyliśmy na Święty Krzyż. Trasa wiodła piękną ścieżką przyrodniczą Świętokrzyskiego Parku Narodowego do Sanktuarium na Św. Krzyżu, gdzie zwiedziliśmy kościół i muzeum Misjonarzy Oblatów oraz zapoznaliśmy się z historią Św. Krzyża i historią Polski. Następnie udaliśmy się do ruin zamku w Chęcinach leżącego na Szlaku Zamków Orlich Gniazd. Na zamku poznaliśmy różne rodzaje uzbrojenia oraz mogliśmy przymierzyć hełm z XV wieku, a nawet włożyć ręce i głowę w dawne narzędzie kary, zwiedziliśmy skarbiec oraz weszliśmy na wieżę, z której podziwialiśmy przepiękny widok Gór Świętokrzyskich.
Po tych atrakcjach przemieściliśmy się do Zatoru, gdzie w Western Camp nocowaliśmy w klimatycznych namiotach tipi. Ostatniego dnia bawiliśmy się w największym w Polsce Parku Rozrywki – Energylandii.
Wyjazd niewątpliwie dostarczył młodzieży wielu wrażeń, a przede wszystkim umożliwił poznanie kultury oraz dziedzictwa narodowego. Był także okazją do integracji i wzmocnienia więzi koleżeńskich.